MPLUS

MPLUS ile KODLAMA EĞİTİMİ

21. Yüzyılın en önemli unsuru şüphesiz ki teknolojidir. Tam bağımsız ve güçlü yarınları inşa etmek için dijital dönüşümde var olmak ve bu döngüde tüketen değil üreten olmak durumundayız. Bunu gerçekleştirebilecek tek güç yalnızca ve yalnızca bugünün çocukları, gençleridir.

 

MİLLİ YAZILIMLARIN ÖNEMİ

Dünyanın süper gücü olan ülkelere baktığınız zaman ekonomi, istihbarat, güvenlik ve siyasi anlamdaki başarılarının arkasında teknolojik üstünlüklerini görmekteyiz. WhatsApp 19 milyar dolara Facebook’a satıldı. Microsoft 9.5 milyar dolara Skype’ı satın aldı. Hiç bir fiziksel ürün geliştirmeyen, bunların lojistiği, üretimi vb. ilgilenmeyen; sadece online olarak iletişim alt yapısı sağlayan bu markalar ülkemizdeki en büyük şirketlerden bile daha fazla değerlemeye sahip oldular. Diğer milyar dolarlık girişimlere baktığınız zaman Twitter, Dropbox, Instagram, Oracle vb. diye devam ettiğini görürsünüz.

Bu markaların arkasındaki girişimcilerin ortak özelliği ise henüz ilkokul ortaokul sıralarında iken bu işe ilk adımı atmalıdır. Bizde bugün Maarif Okulları’nda geleceğin CEO’larını yetiştirmekteyiz.

OYUN VE ANİMASYON GELİŞTİRME

Tüm dünyada K12 düzeyindeki öğrencilere oyun tabanlı öğrenme modelinde en çok tercih edilen ve Google, Microsoft, Facebook, Twitter gibi şirketlerce desteklenen Code.org platformu ve MIT Üniversitesi tarafından geliştirilen Scratch kullanılarak öğrencilerimize temel beceriler kazandırdık.

Code.org platformunda belirlenen görevleri çözerken, Scratch’de ise hayallerindeki oyun ve animasyonları üretmeye ilk adımı attılar.

GERÇEK KOD YAZMA EĞİTİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önerilen kaynaklara giren Türkiye’nin ilk yerli kodlama eğitim platformu Hacker Can çözüm ortaklığı ile öğrencilerimize temel kazanımlarını sağladıktan sonra gerçek kod yazma eğitimi verilmiştir. Kulüpteki öğrencilerimiz şuan hiç bir görsel arayüz programı kullanmadan kendi web sitelerini kodlamaktadırlar. Önümüzdeki haftalarda yayında olacak kodlama kulübü web sitesinde öğrencilerimizin yaptığı çalışmalar sergilenecektir.